• h11951


  Spółdzielnia PIONIER została założona w 1951 roku. Podstawą jej działalności w pierwszym dziesięcioleciu istnienia była produkcja wyrobów rynkowych. Zmiany w działalności firmy przyniosły wczesne lata sześćdziesiąte, kiedy to ówczesny Zarząd przedsiębiorstwa zwrócił się ku branży metalowej. Produkcję Pioniera stanowiły wówczas stojaki na obuwie, krzesła rehabilitacyjne oraz kosiarki do trawy. Z czasem produkcja dla branży metalowej stała się dominująca. Zatrudnienie wynosiło wówczas 30 osób.

 • h21965


  Jeszcze w latach sześćdziesiątych przedsiębiorstwo nawiązało kontakt z Fabryką Samochodów Dostawczych w Nysie, co dało początek dzisiejszej działalności firmy. Rozpoczął się proces modernizacji oraz dostosowania parku maszynowego do nowej produkcji. Hale produkcyjne wyposażono w prasy mechaniczne i hydrauliczne oraz zgrzewarki w efekcie czego pojawiła się możliwość ulepszenia procesów produkcyjnych oraz rozszerzenia oferty produkcyjnej. Zmiany wprowadzone w przedsiębiorstwie pozwoliły rozpocząć współpracę z kolejnymi zakładami działającymi w przemyśle samochodowym m.in. Fabryką Samochodów Ciężarowych w Lublinie i Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach. Zatrudnienie wynosiło wówczas 205 osób.

 • 1975  Następuje adaptacja starych budynków pod nowe obiekty, takie jak biurowiec, wydział narzędziowy czy wiata magazynowa na wyroby hutnicze i lakiernię. Produkcja nagrzewnic, mierników oleju, oraz świadczone usługi lakierowania detali, znajdują odbiorców głównie w branży samochodowej, co umacnia dotychczasową współpracę  z FSD Nysa, FSC Lublin i FSM Tychy. Zatrudnienie wówczas wynosiło 319 osób.

 • 1985


  Orientacja na współpracę z producentami samochodów oraz ich bezpośrednimi dostawcami ,w ogromnej mierze wpływa na rozwój przedsiębiorstwa w zakresie jakości.   Firma pozyskuje nowych Klientów, rozszerza profil działalności, modernizuje park maszynowy  i umacnia pozycję rynkową. Zatrudnienie wówczas wynosi ok 200 osób.

 • 19951995


  Wtedy też rozpoczyna się proces doskonalenia jakości. Przedsiębiorstwo uzyskuje certyfikaty jakości dostaw, wydane przez głównych Klientów, uprawniające do dostarczania produkowanych wyrobów bezpośrednio na linię produkcyjną. Nawiązujemy trwałą współpracę min. z takimi Klientami jak Fiat czy Faurecia.

 • 20052005


  Wdrożono procedury systemu zarządzania jakością wg norm ISO 9002, ISO/TS 16949, ISO 14001 i PN-N-18001. Przedsiębiorstwo prężnie rozwija się i zdobywa pierwsze nagrody i odznaczenia. Spółdzielnia uzyskuje mocną pozycję jako dostawca i producent metalowych wyrobów tłoczonych, głównie komponentów samochodowych , które wytwarzane są technologią obróbki plastycznej oraz zgrzewania z blach zimno i gorąco walcowanych. Istotnym elementem działalności firmy staje się usługa malowania proszkowego.

 • 2012


  Do dnia dzisiejszego Spółdzielnia Pionier jest dostawcą i producentem wysokiej jakości metalowych i plastikowych elementów dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma specjalizuje się w produkcji elementów tłoczonych takich jak wsporniki, pokrywy, uchwyty i części montażowe. Realizujemy również usługi pokrywania powierzchni farbami proszkowymi . Wśród stosowanych przez nas technologii są; zgrzewanie garbowe i punktowe, lakierowanie proszkowe obejmujące technologie odtłuszczania i fosforowania powierzchni, a także wykonywanie form narzędziowych do tłoczenia metalowych elementów.
  Naszym atutem jest długoletnie doświadczenie dające gwarancję rzetelnego wykonania usługi, profesjonalne podejście do rozwiązań technologicznych, elastyczność we wprowadzaniu zmian, jak również stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników i inwestycje w park maszynowy. Dzięki profesjonalizmowi i kompetencjom współpracujemy min. z: Fiat Auto Poland, Magneti Marelli, Faurecia, Suzuki, KWD czy GKN Driveline.

 • 20132013


  W połowie 2013 roku Zarząd Spółdzielni Pionier, motywowany wciąż nowymi zleceniami od Klientów, podjął decyzję o rozbudowie wydziału lakierni. W ciągu kilku następnych miesięcy wybrano lokalizację i rozpoczęto prace przygotowawcze pod nową inwestycję. Prace te objęły min. przemieszczenie maszyn, wykonanie fundamentów oraz doprowadzenie mediów. Zatrudnienie w roku 2013 wynosi 93 osoby.

 • 20142014


  Na początku 2014 roku podpisano umowę umożliwiającą budowę i instalację nowej linii, a już w marcu 2014 r rozpoczęto budowę magazynu na komponenty lakiernicze. Pod koniec pierwszego kwartału 2014 roku, prace przygotowawcze pod inwestycje zostały zakończone, rozpoczęto instalację linii i zakończono budowę magazynu. W lipcu 2014 następuje pierwszy rozruch i seryjne lakierowanie. Start produkcji na nowej linii przypada na wrzesień 2014r. Realizacja całej inwestycji zajęła 12 miesięcy i 18 dni.

 • 20152015


  Od początku 2015 roku Spółdzielnia Pionier przyjmuje zlecenia realizowane na nowej linii lakierniczej i z powodzeniem spełnia stawiane wymagania. W związku z prężnym rozwojem firmy, zatrudniani są nowi pracownicy. Pojawiają się także nowi Klienci i zlecenia. Nowo powstała linia lakiernicza funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami i bez zastrzeżeń. W dalszym ciągu głównymi Klientami Spółdzielni Pionier jest FCA, GKN Driveline i Faurecia. Zatrudnienie wynosi ok 150 osób.

 • 20162016


  Rok 2016 sprzyja rozwojowi firmy. Pozyskiwani są nowi Klienci, do których należą Izo blok, SFB i Salzgitter Automotive. Rok ten owocuje również planami rozbudowy Spóldzielni o nową halę przeznaczoną pod obróbkę plastyczną małych i średnich elementów. Równolegle do planów inwestycyjnych, prężnie rozwija się produkcja na wszystkich wydziałach Spóldzielni. Zatrudnienie w tym okresie rośnie do liczby 169 osób

 • 20172017


  W roku 2017 firma rozpoczyna inwestycję budowy nowej hali. Produkcja na wszystkich wydziałach wciąż rośnie, firma produkuje komponenty do takich marek samochodów jak: Ford, Fiat, Volkswagen, Bentley, Toyota, Audi, Lancia, BMW, Mini, Peugeot, Sopel, Porsche, Citroen, Suzuki, Volvo, Saab, Hyundai, Abarth. Budowa nowej hali kończy się sukcesem się w grudniu 2017 roku. Zatrudnienie na koniec roku 2017 wynosi 167 osób.